Komunikacyjna gra RPG
Raport EMTA - mamy się czym pochwalić. - Wersja do druku

+- Komunikacyjna gra RPG (http://komunikacyjnerpg.cba.pl)
+-- Dział: Zarząd Transportu Miejskiego w Warszawie (http://komunikacyjnerpg.cba.pl/forumdisplay.php?fid=134)
+--- Dział: iZTM (http://komunikacyjnerpg.cba.pl/forumdisplay.php?fid=137)
+--- Wątek: Raport EMTA - mamy się czym pochwalić. (/showthread.php?tid=1918)



Raport EMTA - mamy się czym pochwalić. - Transportowiec88 - 07-20-2019

Raport EMTA - mamy się czym pochwalić

[Obrazek: gl_1829_mn_ztmfoto05182018itura035.jpg]
Związek Europejskich Metropolitalnych Zarządów Transportu opublikował na swojej stronie coroczny Barometr – tym razem na podstawie danych z 2017 roku. Warszawa wypada w tym zestawieniu bardzo dobrze.

Każdego roku EMTA, jedna z najważniejszych organizacji zrzeszających organizatorów transportu zbiorowego, publikuje Barometr, który przedstawia poziom popularności komunikacji miejskiej w poszczególnych miastach-członkach oraz zmiany, jakie zachodzą w sposobie korzystania z niej.

Na tym tle Warszawski Transport Publiczny wypada bardzo dobrze. Stolica Polski zdecydowanie wygrywa, jeśli chodzi o procent podróży odbywanych komunikacją miejską - w 2017 roku było ich aż 47 proc. Następny w kolejności Sztokholm mógł się pochwalić "ledwie" 40 proc. udziałem transportu publicznego. Również, jeśli weźmiemy pod uwagę cały obszar, do którego dociera WTP, to aglomeracja warszawska jest na czele z 40 proc. podróży odbywanych komunikacją miejską. O drugie miejsce w 2017 roku toczyła się zacięta walka: Budapeszt, Londyn i Sztokholm miały 37-proc. udział.

Z Barometru widać, że Warszawa jest jednym z liderów, jeśli chodzi o komunikację tramwajową. Każdy z obszaru, do którego dociera WTP, przejechał tym środkiem transportu w 2017 roku statystycznie 10 kilometrów. Pod tym względem wyprzedzają nas tylko Praga i Budapeszt.


Ciekawe jest także zestawienie zapotrzebowania na usługi transportowe. Z Barometru wynika, że średnio w 2017 roku każdy mieszkaniec obszaru, do którego dociera WTP korzystał ze środków transportu 439 razy. To trzeci wynik. Pod tym względem Warszawę wyprzedzają Budapeszt oraz Londyn.